Нощенка по доматите нападна градините
Един от най-неприятните вредители по доматите е градинската нощенка. На външен вид зеленчуците изглеждат добре и грабват с размерите си, но при събирането им се оказва, че всички са надупчени, а вътре се е разположила красива тлъста гъсеница.
В рамките на един сезон в градината пеперудата успява да даде до 2 поколения. В България се среща навсякъде и нанася значителни щети, особено през август и септември, когато се появява второто поколение, тъй като то напада цветовете и плодовете. Първото не изглежда толкова опасно – младите гъсеници оглозгват само дребните листа.
Нощенката е сравнително едра пеперуда с размах на крилете от 4-4,5 сантиметра. Горната част на крилете е с кафяво-червеникав оттенък, с бяла вълнообразна линия близо до края и няколко бели петна. Отдолу крилете са сиви. Яйцата са светлозелени, гъсениците най-често също, но могат да бъдат и бледожълти или розово-кафяви. Достигат дължина от 3-3,2 сантиметра. Какавидите са тъмнокафяви до черни.
Пеперудата зимува като какавида в почвата. Към средата на май до средата на юни излита и снася яйца по долната страна на листата на купчинки от по няколко слоя. Може да снесе до 1 000 яйца. Излюпените гъсеници се впиват в зелените домати и се хранят с вътрешните тъкани. Пълното им развитие продължава 30-40 дни, след което какавидират плитко в почвата.